.

.

Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu”, autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej, to już trzecia część przygód dwójki przyjaciół demaskujących nieuczciwych koneserów sztuki.

Przeglądaj książkę / See inside
27,93 zł Zniżka 30%
39,90 zł

Najniższa cena w ciągu 30 dni przed aktualną promocją: 39,90 zł

Najniższa cena produktu 27,93 zł z dnia 25.05.2024

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni 27,93 zł

Ilość

Autor
Dagmara Budzbon-Szymańska
Ilustracje
Joanna Gębal
Projekt graficzny
Magdalena Limbach
Format
205 × 275 mm
Liczba stron
72
Liczba zdjęć
12
ISBN
978-83-7576-709-4
EAN
9788375767094
Oprawa
twarda
Numer wydania
I
Rok wydania
2023
Wersja językowa
polska

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu”, autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej, to już trzecia część przygód dwójki przyjaciół demaskujących nieuczciwych koneserów sztuki. Tymoteusz i Fryderyk z polecenia nadkomisarza Johna Smitha udają się tym razem do Paryża, gdzie mają rozwikłać tajemnicę nieproszonego gościa regularnie odwiedzającego Musée d’Orsay. Przed bohaterami nie lada wyzwanie, ponieważ nieznany sprawca wchodzi niepostrzeżenie do muzeum, spędza w nim kilka godzin, lecz nie kradnie żadnego obrazu. Mysz i jeż, wyraźnie zafascynowani malarstwem impresjonistycznym, za wszelką cenę starają się ustalić, kim jest nowy antagonista i jakie postawić mu zarzuty. Ilustracje do książki wykonała Joanna Gębal, która jak zwykle w barwny i dowcipny sposób przedstawiła losy małych bohaterów oraz własne interpretacje dzieł sztuki.

1. Recenzja

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/mysz-tymoteusz-i-jez-fryderyk-afera-w-paryzu/opinia/77024936

Czy znacie Tymoteusza i Fryderyka? Ten niezwykły duet to doskonali detektywi, którzy tropią oszustów w świecie sztuki.

To już trzecia część przygód trochę strachliwej myszy i całkiem rezolutnego jeża i chociaż nie znam ich wcześniejszych przygód to w ogóle nie przeszkadzało nam to w odbiorze tej historii.

Przyjaciele zostali wezwani do Paryża, aby rozwiązać całkiem nietypową sprawę, w której dochodzi do włamania w muzeum, ale nic nie ginie, o co zatem chodzi? Kustoszka Marcelline wraz z Tymoteuszem i Fryderykiem podążają tropami, aby rozwiązać tę tajemnicza zagadkę, z którą wiążą się również nieznane do tej pory obrazy Claude'a Moneta.

To wspaniała i naprawdę wciągająca historia detektywistyczna dla dzieci, gdzie zwierzęcy detektywi wykazują się niezwykłym sprytem, pomysłowością i odwagą. W tej opowieści nie zabraknie subtelnego humoru oraz sztuki, którą spotkamy niemal na każdym rogu, zaciekawiając tym samym młodych odbiorców m.in. impresjonizmem.

W trakcie lektury nieustannie omawialiśmy sprawę prowadzoną przez detektywów, próbując się domyślić jej zakończenia, co jeszcze bardziej wciągało nas w jej przebieg.

Myślę, że ta książka spodoba się fanom serii detektywistycznych, a już szczególnie miłośnikom sztuki.            

2. Recenzja

https://wrolimamy.pl/ksiazka/mysz-tymoteusz-i-jez-fryderyk-afera-w-paryzu-dagmara-budzbon-szymanska/

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu”, autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej, to książka dla młodszych Czytelników. Jest to trzecia część perypetii pary niezwykłych detektywów, którzy tym razem trafiają do Paryża, aby rozwiązać osobliwą zagadkę.

Detektywi to tytułowa mysz o imieniu Tymoteusz oraz jeż Fryderyk. Dwójka przyjaciół zajmuje się sprawą kradzieży dzieł sztuki. Tym razem przytrafia się im coś niezwykłego, bo dzieło, o które chodzi, wciąż wisi na miejscu, w paryskim Musée d’Orsay. Co prawda nikt go jeszcze nie ukradł, ale dzieje się wokół obrazu coś podejrzanego, o czym świadczy włączający się na chwilę alarm i ślady pozostawione przez potencjalnego złodzieja. Nawet nie wiadomo do końca, o co można go oskarżyć, ale jego istnienie jest bardzo niepokojące i wymaga wyjaśnienia. Detektywi mają niełatwe zadanie, bo jak zdemaskować nieuchwytną postać?

Dzieła sztuki powinny być dobrze chronione, tymczasem okazuje się, że system zabezpieczeń nie działa, jak należy. Przecież ktoś wchodzi niezauważony do muzeum. Pozostawione ślady potwierdzają podejrzenie, że dzieje się coś bardzo tajemniczego. Jean, pracownik ochrony, jest gotów uwierzyć nawet w to, że odwiedza ich w nocy duch, co powstrzymuje go przed bardziej wnikliwym działaniem. Na detektywach duch jednak nie robi wrażenia, więc rozpoczynają śledztwo, które daje zaskakujące efekty. Mysz i jeż wiedzą, co i jak robić, by dotrzeć do prawdy. Ale nie są sami. Towarzyszy im Marcelline, kustoszka muzeum, oraz szczur MacDonald i wuj Ignacy. 

Mimo że ta książka to już trzecia część przygód Fryderyka i Tymoteusza, nie trzeba znać poprzednich, by wejść w tę historię. Nie brakuje w niej emocji, dzieje się dużo, co przykuwa uwagę młodych czytelników.

Czytałam tę książkę wieczorami na głos moim dzieciom. Starszy (10 lat) słuchał z ciekawością i śledził losy detektywów, natomiast młodszy (6,5 roku) miał problem, by się wyciszyć przy niej. Cały czas zadawał pytania i tracił też wątek, bo historia obfituje w szczegóły i zwroty akcji, które wymagały skupienia. Dlatego osobiście poleciłabym tę książkę dzieciom w wieku szkolnym, bo mój wyrośnięty już przedszkolak nie skorzystał z niej tak, jak powinien. Choć to też żadna reguła, bo tak naprawdę, co dziecko, to może być inaczej. Tak czy siak, przygody detektywów mocno angażują uwagę małych czytelników, co uważam za jej zaletę.  

Nie mogę też nie dodać, że książka została pięknie zilustrowana przez Joannę Gębal, która przemyciła w ilustracjach elementy zapożyczone ze świata sztuki. W treści pada wiele nazw związanych z malarstwem, dzięki czemu dzieci wchodzą w świat, który, takie odnoszę wrażenie, nie jest zbyt często im przybliżany. Teraz może się to zmienić.

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu” to ciekawa propozycja dla miłośników powieści detektywistycznych, które nie tylko bawią i zmuszają do wysiłku szare komórki, ale też przekonują, że sztuka jest dla każdego, tylko trzeba ją odpowiednio podać. I myślę, że autorce się to udało.  

Komentarze

Napisz swoją opinię

Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Afera w Paryżu”, autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej, to już trzecia część przygód dwójki przyjaciół demaskujących nieuczciwych koneserów sztuki.

Napisz swoją opinię

ZOBACZ TAKŻE

14,90 zł 24,90 zł
27,93 zł 39,90 zł -30%
41,93 zł 59,90 zł -30%
24,43 zł 34,90 zł -30%
27,93 zł 39,90 zł -30%
27,93 zł 39,90 zł -30%