.

.

Mity mórz i oceanów

Książka „Mity mórz i oceanów” zawiera oryginalne opracowanie bogactwa podań i legend związanych z tematyką morską i oceaniczną. Jej autor, znany polski żeglarz i dziennikarz Krzysztof Baranowski, prowadzi nas przez tajemniczy świat morskiej przygody, przywołując fantastyczne historie znane z mitologii i literatury, jak również relacjonując najciekawsze wyprawy sławnych podróżników.

Przeglądaj książkę / See inside
99,90 zł
Ilość

Autor
Krzysztof Baranowski
Wybór ilustracji i podpisy
Jan Łoziński
Projekt graficzny
Michał Piekarski
Format
190 × 250 mm
Liczba stron
432
Liczba zdjęć
178
ISBN
978-83-7576-665-3
EAN
9788375766653
Oprawa
twarda
Numer wydania
I
Rok wydania
2022
Wersja językowa
polska

Książka „Mity mórz i oceanów” zawiera oryginalne opracowanie bogactwa podań i legend związanych z tematyką morską i oceaniczną. Jej autor, znany polski żeglarz i dziennikarz Krzysztof Baranowski, prowadzi nas przez tajemniczy świat morskiej przygody, przywołując fantastyczne historie znane z mitologii i literatury, jak również relacjonując najciekawsze wyprawy sławnych podróżników.

Podczas tej wędrówki przez czasy i miejsca spotykamy najsłynniejszych morskich bogów, królów i herosów, wyruszamy w rejsy z najdzielniejszymi żeglarzami na najodleglejsze wyspy, poznajemy także tajemnice wodnych potworów, których najważniejszym zadaniem jest obrona przynależnych im terytoriów.

Towarzyszące tekstowi reprodukcje dzieł sztuki światowej przedstawiają zarówno powszechnie znane, jak i mniej popularne wizerunki opisywanych – mitycznych i realnych – postaci oraz związanych z nimi wydarzeń.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów mitologii i żeglarstwa.

https://zeglarski.info/artykuly/mitologiczny-baranowski/

Mitologiczny Baranowski

Krzysztof Baranowski jest nie tylko znakomitym żeglarzem, ale równie dobrym pisarzem. W najnowszej książce pochyla się nad mitami mórz i oceanów.

Baranowski ma na koncie ponad dwadzieścia książek. Do tej pory były to głównie pozycje wspomnieniowe albo poradnikowe. Zmieniło się to dwa lata temu, kiedy wydał książkę „Żagle na sztalugach” traktującą o żeglarskich wątkach w malarstwie marynistycznym. Zapowiadała ona zwrot w jego literackiej karierze.

Dowodem na to, że zwrot się dokonał, jest publikacja „Mity mórz i oceanów”. To kolejna praca odbiegająca od dotychczasowej twórczości Kapitana. A przy okazji jedyna bodaj obecnie na polskim rynku książka o morskich mitach ludzkości a już na pewno zakrojona na tak szeroką skalę.

Publikacja zawiera bowiem opowieść o mitach mórz i oceanów z niemal wszystkich kręgów kulturowych i cywilizacyjnych. Mamy tu mity m.in. różnych ludów starożytnych, mity chińskie, japońskie, arabskie, indyjskie, europejskie i polinezyjskie. To imponująca panorama a jednocześnie popis erudycji autora.

Baranowski opisuje mity morskie jeden po drugim po czym poddaje dogłębnej analizie pod kątem ich bohaterów, jednostek pływających i rejsów (stąd jeden i ten sam mit bywa opisywany. w różnych aspektach, w trzech różnych miejscach książki). Są też mity o powstaniu świata, dotyczące wysp, bogów i królów oraz potworów morskich. Wszystko podane w lekkim, nieraz nawet nieco humorystycznym, tonie.

W zalewie komplementów, na które ta książka zasługuje trzeba jednak zauważyć jeden istotny brak. Prezentując tak wiele mitów aż dziwne, że Baranowski nie wspomina niemal nic o morskich wątkach w mitologiach ludów słowiańskich. Jest co prawda tekst o Janie z Kolna, ale już choćby na poczciwego klabaternika miejsca nie starczyło. Postulujemy uzupełnienie braku w następnym wydaniu.

Książka Baranowskiego to jednak nie tylko tekst. To również setki ilustracji czyniące z niej wydawnictwo albumowe. Jakość gwarantuje w tym wypadku Wydawnictwo BOSZ i, znając dotychczasowe jego dokonania edytorskie, że jest to jakość na najwyższym poziomie, przekonywać nie trzeba.

„Mity mórz i oceanów”, Krzysztof Baranowski, Wydawnictwo BOSZ, str. 432, (www.bosz.com.pl), Biblioteka Szkoły pod Żaglami

Komentarze

Napisz swoją opinię

Mity mórz i oceanów

Książka „Mity mórz i oceanów” zawiera oryginalne opracowanie bogactwa podań i legend związanych z tematyką morską i oceaniczną. Jej autor, znany polski żeglarz i dziennikarz Krzysztof Baranowski, prowadzi nas przez tajemniczy świat morskiej przygody, przywołując fantastyczne historie znane z mitologii i literatury, jak również relacjonując najciekawsze wyprawy sławnych podróżników.

Napisz swoją opinię

ZOBACZ TAKŻE

54,90 zł
39,90 zł
31,43 zł 44,90 zł -30%
49,90 zł
44,90 zł
54,90 zł
25,90 zł 39,90 zł
54,90 zł
54,90 zł
34,93 zł 49,90 zł -30%